Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pamätihodnosti mesta

V ústrednom zozname štátom chránených kultúrnych pamiatok SR sú z mesta Dobšiná evidované tieto objekty :

Radnica

Bola postavená v rokoch 1868 – 1869 v neorenesančnom slohu. Autorom projektu bol Károl Benkó. Nachádza sa na Námestí baníkov v centre Dobšinej. Ide o dvojpodlažnú stavbu s veľkoryso poňatým interiérom, ktorý osvetľuje presklená strecha. Zaujímavým prvkom je liatinové schodisko na stĺpoch. Na niektorých častiach stien sú zachované pôvodné ornamentálne fresky. Interiér zdobia viaceré historické obrazy. Dominantou je obraz Sklenenej pani z Marón.


Kostol ev. a. v.

Patrí k najvýznamnejším kultúrnym pamiatkam. Je považovaný za monument a symbol banskej činnosti v okolí Dobšinej. Najstaršie zmienky o neskorogotickom kostole siahajú do roku 1480. V interiéri sú pozoruhodné stredoveké fresky, či pamätná tabuľa s latinským a nemeckým opisom vpádu Turkov. Banícku tradíciu mesta pripomínajú dva obrazy a minerály z dobšinských baní, ktoré sa nachádzajú na oltári.
 

Kostol rímskokatolícky

Stavba kostola prebehla v roku 1792. Je postavený v barokovo-klasicistickom štýle, na mieste staršej drevenej kaplnky. Ide o jednoloďovú stavbu so segmentovo zakončenou svätyňou, pristavanou sakristiou a predstavanou vežou.
 

Budova bývalého gymnázia

Škola sa nachádza v blízkosti evanjelického kostola a Dobšinského potoka. Bola založená v roku 1875 ako dievčenská škola na mieste staršej budovy nižšieho evanjelického gymnázia. V čase 1. ČSR sa tu nachádzala štátna obchodná škola, v druhej polovici 20. storočia bola strednou všeobecno-vzdelávacou školou a neskôr gymnázium, SOU a v súčasnosti je to SOŠ. Na podlahe zádvoria je zaujímavé liate terazzo spolu s dátumom prestavby 1909.
 

Dom meštiansky

Ide o prejazdový dom, ktorý bol postavený pravdepodobne ešte v 16. storočí. Dôkazom je suterén a umiestnenie v blízkosti evanjelického kostola. Prízemie domu bolo klasicisticky prestavané, úprava fasády prebehla koncom 19. storočia.


Dom meštiansky

Je chránenýn domom meštianskej zástavby na Zimnej ulici. V 16. storočí tu stál pôvodný kamenno-drevený dom. Súčasné prízemie je z 18. storočia, nadstavané a upravené bolo v druhej polovici 19. storočia. Celková obnova bola zrealizovaná začiatkom 90. rokov 20. storočia.


Dom ľudový

Je reprezentačným chráneným domom dobšinskej ľudovej architektúry nachádzajúci sa na Tureckej ulici č. 64. Pochádza z polovice 19. storočia. Ide o drevený, sčasti murovaný objekt s dvoma priestormi a bočným vstupom. Predstavuje obydlie dobšinských Nemcov. V prednej drevenej časti je umiestnená izba a v murovanej časti kuchyňa. Tento spôsob stavania domov sa vyskytuje len v Dobšinej. Má veľa spoločných prvkov s keltskými stavbami. V súčasnosti sa dom neudržiava.


Bývalá mestská reduta (Baník)

Mestský hostinec postavili koncom 18. storočia. Vedľa stál starší meštiansky dom, ktorý bol okolo polovice 19. storočia pričlenený k mestskému hostincu. Ďalej bolo vybudované spoločné schodište pre obidve budovy, ktoré podmienilo vznik veľkej spoločenskej miestnosti na poschodí (bola používaná ako kino s kapacitou miest 280), no a v suteréne bola zriadená mestská piváreň. V polovici 20. storočia bol k Redute pričlenený aj ďalší meštiansky dom slúžiaci mestskému notárovi a úradníkovi. Nachádza sa na SNP ulici.


Pamätná vila a záhrada

Okolo roku 1870 vilu postavil Eugen Ruffinyi, objaviteľ Dobšinskej ľadovej jaskyne, v neorenesančnom slohu ako murovanú stavbu s pozdĺžnym trojtraktom. Nachádzajú sa tu nielen obytné, ale aj reprezentačné priestory na prízemí a hospodárska časť vo zvýšenom a osvetlenom suteréne. Na južnej strane je umiestnený salón, z ktorého je možné vystúpiť na obytnú terasu so záhradou. V súčasnosti je potrebné vykonať rekonštrukciu celej budovy. Nájdete ju na Kúpeľnej ulici.

 

Dedičná štôlňa

Ide o národnú kultúrnu pamiatku v oblasti techniky. Začali ju raziť v roku 1851 z údolia Steinseifen. Dĺžka štôlne je 1 872 m. Po ukončení banskej činnosti bolo ústie štôlne v roku 1970 zamurované lomovým kameňom. V súčasnosti je ústie štôlne zdevastované.


 

Za obsah zodpovedá
Juraj Karika

Webmaster Mesta Dobšiná

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup

English version
Úvodná stránka