Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aktuálne informácie

OBNOVENÝ AREÁL BEŽECKÉHO LYŽOVANIA V DOBŠINSKEJ ĽADOVEJ JASKYNI

FINAL_Nahlad_DLJ_mapa_ext-1100x1600.jpgLyžovanie v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni má svoje historické korene, ktoré siahajú minimálne do minulého storočia. Prvé lyžiarske stopy, ktoré naši predkovia zanechali v tunajšom snehu boli spojené so starostlivosťou o zver, poľovníctvom, neskôr so vznikom turistických aktivít, ktoré odtiaľ začínali svoje prechody do okolitej zimnej prírody. Známy je aj počin MVDr. Ladislava Husára a Júliusa Končeka v 60-tych rokoch 20. storočia, ktorí pretavili svoj „bláznivý nápad“ do reálnej podoby výstavby skokanského mostíka v Ľadovej.  Významné oživenie cestovného ruchu bolo spojené taktiež s výstavbou a prevádzkovaním malého lyžiarskeho vleku, ktorý  svojou náročnosťou síce nedosahoval parametre veľkých lyžiarskych stredísk, no napriek tomu si získal veľkú klientelu najmä u našich južných susedov. Asi posledným a svojou kvalitou aj najdôležitejším míľnikom bola snaha výstavby bežeckého areálu v D. Ľ. Jaskyni, ktorá bola pretavená do vybudovania bežeckých tratí, ktoré spĺňali parametre republikových súťaží. V 90-tych rokoch minulého storočia za pomoci Lyžiarskeho klubu Vodných elektrární Dobšiná a mesta Dobšiná a s podporou niekoľkých desiatok zanietených ľudí a firiem, za ktorých je hodno spomenúť aspoň dvoch, Mgr. Jána Garana a Jána Lukáča. V tomto areáli postupne vznikali  schválené trate dobudované o premostenia, mostíky, štartový a cieľový areál, na ktorých mali možnosť štartovať v rámci M-SR také hviezdy slovenského bežeckého lyžovania ako Martin Bajčičák či Ivan Bátory.  Vďaka zanietenosti rodiny Štefana Oravca sa tu konali dokonca aj biatlonové preteky, žiaľ dnes už len konali... Postupne dochádzalo v Dobšinej k úbytku reprezentantov v bežeckom lyžovaní a to bol aj zlom k ukončeniu ďalších aktivít v oblasti úprav bežeckých tratí. To bola krátka genéza, ktorá sa týkala rozvoja lyžovania v tejto lokalite, ktorá sa svojimi zimnými podmienkami môže rovnať aj vyššie položeným strediskám, ako je Štrbské Pleso.

Vďaka novej iniciatíve spoločnosti Mestské lesy Dobšiná, ktorá už od roku 2017 začala pripravovať kroky spojené so znovu obnovou bežeckého lyžovania v Ľadovej sa postupne podarilo dostať túto myšlienku znova do pozornosti významných inštitúcií spojených s rozvojom cestovného ruchu na Slovensku. Zakúpením potrebnej techniky a skúšobnou prevádzkou na konci predošlej zimy bolo rozhodnuté o ďalšom smerovaní týchto aktivít podporených samotným mestom Dobšiná, ktoré sa aktívne zapojilo do prípravy prvého projektu obnovy.

 Areál sa darí revitalizovať vďaka projektu „Obnova areálu bežeckého lyžovania v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni“, ktorý je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita a vďaka Mestským lesom Dobšiná, spol. s.r.o.. V rámci projektu sa vytvorila okruhová koncepcia lyžiarskych bežeckých tratí. To znamená, že v rámci hlavného najdlhšieho okruhu sú umiestnené ďalšie okruhy kratších tratí tak, že každá z nich využíva jeho určitú časť. Najdlhšou traťou je 4.5 km trať / okruh. Kratšími sú 2.4, 2.8 a 3.5 km trate / okruhy.

V priestore štartu / cieľa tratí je návštevníkom k dispozícii premostenie či altánok s možnosťou sedenia, odkladania vecí, voskovania lyží a zároveň slúžiaci ako oddychové miesto. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapou tratí.

Pridanou hodnotou areálu bežeckých tratí je ich lokalizácia v prekrásnej prírode Slovenského raja. Lyžiarske bežecké trate v Dobšinskej ľadovej Jaskyni využívajú prírodný profil rozšíreného údolia v hornom toku rieky Hnilec vedľa masívu vrchu Duča v bezprostrednej blízkosti vstupu do svetoznámej  Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je  zapísaná do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Areál je situovaný priamo v pásme Národného parku Slovenský raj v blízkosti ďalších Národných prírodných rezervácií ako Stratená, Hnilecká jelšina, Prírodná rezervácia Ostrá skala alebo Národná prírodná pamiatka  Stratenská jaskyňa.

Cieľom obnovenia areálu sa rozšíri ponuka poznávacieho a rekreačného cestovného ruchu prostredníctvom zážitkového turizmu a športu v zimnej turistickej sezóne. Skvalitnia sa možnosti športového vyžitia návštevníkov rôznych vekových kategórií, ktorí  majú vôľu športovať. Veríme, že už tohtoročná sezóna nás prekvapí dostatkom snehu pre prípravu kvalitných tratí, na ktoré vás budeme pozývať aj v rámci pripravovaných športových podujatí.

Marcel Kollárik, Ing. Terézia Tkáčová

Mapa lyžiarskych bežeckých tratí v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni

 


 

ZIMA 2018/2019 S TURISTICKOU KARTOU SLOVENSKÝ RAJ & SPIŠ

OOCR_Spis_Raj_turist_karta_letak_A5_sk_eng_screen_3-page-001-211x300.jpg

Vážení priatelia Slovenského raja a Spiša,

dávame vám do pozornosti novú, aktualizovanú ponuku zliav pre držiteľov Turistickej karty Slovenský raj & Spiš, platnú počas zimy 2018/2019. Turistickú kartu bezplatne získava každý, kto sa na aspoň dve noci ubytuje u partnerských ubytovateľov v našom regióne. Pevne veríme, že karta bude pre vás príjemnou odmenou za rozhodnutie stráviť vašu dovolenku u nás a že ponúkané zľavy využijete v čo najväčšej miere. Kompletnú ponuku zliav nájdete v materiáloch priložených nižšie. Tešíme sa na vašu návštevu!

Leták Turistická karta Slovenský raj & Spiš

Prehľad zľavnených služieb pre držiteľov turistickej karty

Overview of the discounts available for the holders of the touris card

Viac informácií: www.vraji.sk

Zoznam partnerských ubytovacích zariadení vydávajúcich turistickú kartu Slovenský raj & Spiš:

Chata Horáreň, Smižany časť Košiarny briežok

Penzión Resa**, Spišská Nová Ves

Poráč Park relax & sport centrum, Poráč – Poráčska dolina

Penzión Renesance *** , Spišská Nová Ves

Apartments Club Telgárt ***, Telgárt

Hotel Metropol ****, Spišská Nová Ves

Penzión u Hanky, Telgárt

Horská chata Stará Horáreň I. a II., Dobšiná, časť Lányiho huta

Penzión Stefani, Smižany

Chata Štefana, Mlynky, časť Havrania dolina

Horáreň apartments & pub, Dedinky, časť Dobšinská Maša

Penzión pod Guglom  Mlynky

Penzión Ľadová, Stratená, časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa

Horehronská kúria, Telgárt

Apartmán Pohoda, Spišské Tomášovce, časť Čingov

Hostinec Stará Krčma, Stratená

Penzión Salamander ***, Mlynky, časť Palcmanská Maša

Privát Spiš, Spišská Nová Ves, časť Ferčekovce


 

Za obsah zodpovedá
Juraj Karika

Webmaster Mesta Dobšiná

dnes je: 18.6.2019

meniny má: Vratislav

webygroup

English version
Úvodná stránka