Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aktuálne informácie

LETNÝ MINIBUS

Dostupnosť obľúbených turistických stredísk Slovenského raja verejnou dopravou sa už čoskoro výrazne zlepší. Nový autobusový spoj nazvaný Letný minibus od 1. júla 2018 vytvorí dlho očakávané prepojenie severnej a južnej časti národného parku najkratšou Kopaneckou cestou. Tento spoj doplní už tradične posilnený víkendový letný autobus premávajúci medzi mestom Spišská Nová Ves, obcou Smižany a turistickými strediskami Čingov, Hrabušice – Podlesok a Píla. Účelom oboch spojov je umožniť návštevníkom pohodlne sa prepravovať v území Slovenského raja bez starostí o vlastné auto, čo prispieva nielen k ich vlastnému komfortu, ale aj k odľahčeniu často preplnených parkovísk v turistických strediskách a zníženiu záťaže prírodného prostredia národného parku, ktorá je s individuálnou automobilovou dopravou spojená.

Letný minibus ako pilotný projekt pre leto 2018 vzišiel zo spolupráce Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš (OOCR), krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus, verejného dopravcu eurobus, a. s. a Banskobystrického samosprávneho kraja. Premávať bude počas víkendov a sviatkov júla a augusta z mesta Spišská Nová Ves cez obec Smižany, turistické centrum Čingov, obce Spišské Tomášovce, Spišský Štvrtok a Hrabušice s turistickými strediskami Podlesok a Píla a následne po spomínanej ceste 3. triedy cez sedlo Kopanec až do Dobšinskej Ľadovej Jaskyne, Stratenej a Dediniek, ako aj spiatočným smerom. Spolupráca s Banskobystrickým samosprávnym krajom navyše priniesla rozšírenie tohto spoja aj o jazdy z Dediniek do obce Telgárt pod Kráľovou hoľou a späť. Turisti ubytovaní v Dedinkách a v Stratenej si budú môcť vďaka Letnému minibusu spraviť pekné výlety a túry napríklad do roklín Suchá Belá, Piecky, Veľký Sokol alebo Prielom Hornádu v severnej časti raja s peším návratom späť, ale aj smerom na Telgárt, ku prameňu rieky Hron, známemu Telgártskemu a Chmarošskému viaduktu a ďalším atraktivitám pod Kráľovou hoľou. Hostia ubytovaní v Telgárte resp. v Hrabušiciach sa zas budú môcť jednoduchšie dostať do Dobšinskej ľadovej jaskyne či do Dediniek ku priehrade Palcmanská Maša.

Od 11. augusta premáva aj nový spoj s odchodom o 07:00 hod. z Dobšinej, cez Dedinky, sedlo Kopanec na Podlesok! V Dobšinej ráno je prípoj od Rožňavy a večer do Rožňavy.

Letný víkendový spoj z Dobšinej

Viac informácií tu: https://vraji.sk/letny-minibus-cez-sedlo-kopanec/


 

CYKLOPORTÁL UŽ AJ V KOŠICKOM KRAJI

Na www.cykloportal.sk, ktorý prevádzkuje Slovenský cykloklub, bol spustený modul Košického kraja.

KE.cykloportal.sk prináša ponuku cykloturistických trás v Košickom kraji, ku ktorým je k dispozícii GPX formát, fotografie a charakteristika jednotlivých trás. Na portáli sú uvedené trasy s prideleným evidenčným číslom Slovenského cykloklubu.

Viac informácií TU.


 

REGIONÁLNA TURISTICKÁ KARTA SLOVENSKÝ RAJ & SPIŠ

Ďalšie dobré správy pre návštevníkov Slovenského raja a južného Spiša!

Každý, kto sa ubytuje v niektorom z partnerských ubytovacích zariadení v našom regióne aspoň na dve noci, získa od 1. januára 2018 ZDARMA regionálnu turistickú kartu Slovenský raj & Spiš, vďaka ktorej môže čerpať početné atraktívne zľavy na obľúbené turistické služby.

Projekt regionálnej turistickej karty pre rok 2018 pilotne realizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš, s finančným prispením Ministerstva dopravy a výstavby SR a krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Cieľom projektu je motivovať turistov k ubytovaniu sa a stráveniu dovolenky práve v našom regióne. Regionálna karta a systém jej využívania je postavený na filozofii, ktorá úspešne funguje v popredných domácich i zahraničných destináciách.

Regionálnu turistickú kartu Slovenský raj & Spiš návštevník získa priamo na recepcii partnerského ubytovacieho zariadenia pri prihlásení sa na ubytovanie. Jej výhody následne môže využívať po celý čas svojho pobytu v tomto zariadení. Karta je vystavená na meno a je neprenosná. Deti do 6 rokov čerpajú zľavy na kartu rodiča či sprevádzajúcej dospelej osoby, bez potreby vlastnej karty.

Viac informácií o turistickej karte nájdete od Nového roku na webe vraji.sk.

Zoznam partnerských ubytovacích zariadení vydávajúcich turistickú kartu Slovenský raj & Spiš:

Chata Horáreň, Smižany časť Košiarny briežok

Penzión Resa**, Spišská Nová Ves

Poráč Park relax & sport centrum, Poráč – Poráčska dolina

Penzión Renesance *** , Spišská Nová Ves

Apartments Club Telgárt ***, Telgárt

Hotel Metropol ****, Spišská Nová Ves

Penzión u Hanky, Telgárt

Horská chata Stará Horáreň I. a II., Dobšiná, časť Lányiho huta

Penzión Stefani, Smižany

Chata Štefana, Mlynky, časť Havrania dolina

Horáreň apartments & pub, Dedinky, časť Dobšinská Maša

Penzión pod Guglom  Mlynky

Penzión Ľadová, Stratená, časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa

Horehronská kúria, Telgárt

Apartmán Pohoda, Spišské Tomášovce, časť Čingov

Hostinec Stará Krčma, Stratená

Penzión Salamander ***, Mlynky, časť Palcmanská Maša

Privát Spiš, Spišská Nová Ves, časť Ferčekovce

 


 

SLOVENSKÉ NÁRODNÉ MÚZEUM / HRAD KRÁSNA HÔRKA

Slovenské národné múzeum považuje za jednu zo svojich priorít profesionálnu a zodpovednú obnovu
hradu Krásna Hôrka, ktorý bol v roku 2012 ťažko poškodený požiarom. Za viac ako päť rokov od
požiaru bolo vykonané množstvo práce v záujme sanácie havarijného stavu objektu a jeho stabilizácie
a zabezpečenia, rovnako aj reštaurovania rozsiahleho zbierkového fondu hradného múzea. Zároveň
prebehol rozsiahly architektonicko-historický a archeologický výskum hradu, ktoré sú jedným
z najdôležitejších podkladov pre obnovu hradu.
Krásna Hôrka v súčasnosti stojí pred jedným z najdôležitejších rozhodnutí od požiaru v roku 2012.

Celá tlačová správa.


 

Za obsah zodpovedá
Juraj Karika

Webmaster Mesta Dobšiná

  • Nedeľa6-4graphic-icon
  • Pondelok2-4graphic-icon
  • Utorok5-1graphic-icon

dnes je: 18.11.2018

meniny má: Eugen

webygroup

English version
Úvodná stránka